Házirend

Általános szabályozások

1) A házirend célja, hogy rögzítse a ház, mint lakóépület rendeltetésszerű használatára, állagának védelmére szolgáló szabályokat, követelményeket, valamint meghatározza a társas együttéléshez nélkülözhetetlen alapvető szabályokat.

2) A külön- és közös tulajdonú ingatlanrészek birtoklása, használata és hasznosítása nem sértheti a többi tulajdonostárs jogait, így különösen a közös- és külön tulajdonú ingatlanrészek birtoklásához, használatához és hasznosításához fűződő jogokat. A tulajdonostársak a közös- és külön tulajdonú ingatlanrészek használata során kötelesek tartózkodni minden olyan magatartástól, amellyel a szomszédokat szükségtelenül zavarnák, vagy amellyel jogaik gyakorlását veszélyeztetnék.

3) A házirend betartása mindazon személyekre kötelező, akik a házban laknak, dolgoznak, vagy valamely lakónál ideiglenesen tartózkodnak. A házirend betartásáért a házban állandó jelleggel tartózkodók felelnek.

4) A lakóépület állagának védelme minden lakó, használó kötelessége, ennek körében az érintett köteles a lakásokat és nem lakás céljára szolgáló helyiségek, a közös használatra szolgáló helyiségek és területek, valamint a lakóépület központi berendezései, tartozékai rendeltetésszerű használatára.

5) Az épületekben található lifteket 14 év alatti gyermek csak kísérővel használhatja.

6) A lakóépületben, lakásokban és a hozzájuk tartozó közösségi és közös használatra szolgáló helyiségekben és területeken napszaktól függetlenül tartózkodni kell minden, mások nyugalmát zavaró magatartástól és tevékenységtől.
Ezen belül:

7) A társasház közös helyiségeinek tisztán tartása, felszerelései zavartalan működésének biztosítása a közös képviselő feladata. Ennek keretében gondoskodik a következők elvégzéséről:

Szabadság illetve betegállomány esetén köteles saját maga gondoskodni helyetteséről.

8) A lakóépület kapuját állandóan zárva kell tartani. Az épületbe való bejutást kaputelefon és távműködtetésű kapunyitó szerkezet valamint kódtábla biztosítja. Senki nem engedhet be - sem a távműködtetővel, sem a saját kulccsal történő ki-, vagy bemenetel során - számára ismeretlen személyt a területre.

9) Tilos a lakóépületben szemetelni. A háztartási szemetet a lakók az erre rendszeresített tároló edényekbe helyezik el és onnan a megbízott személy illetve vállalkozó szállítatja el. A tároló edényekbe kizárólag háztartási szemét önthető. A nem háztartási szemét elszállíttatásáról a lakó köteles gondoskodni. Az évenkénti lomtalanításról a közös képviselő időben értesíti a ház lakóit.

10) Porképződéssel járó takarítást végezni, lakástextíliát porolni, tisztítani munkanapokon 9:00 és 16:00 óra, szabadnapokon pedig 9:00 és 12:00 óra között lehet. Az így okozott szennyeződést a lakónak haladéktalanul el kell távolítania.

11) Aki bármilyen anyag szállítása, vagy lerakása, háziállata által a közös használatú helyiséget, vagy területet beszennyezi, köteles a szennyeződést a saját költségén haladéktalanul megszüntetni.

12) A lakóépület közös tulajdonú részein (épület tetőzetén, homlokzatán, falfelületén) hirdető berendezés, kirakatszekrény, falragasz, cég-, és címtábla, antenna, klíma, elszívó, és egyéb berendezések elhelyezése csak a közgyűlés hozzájárulásával, annak határozata szerint és/vagy bérleti szerződés, illetőleg megállapodás alapján történhet. Ez a hozzájárulás nem mentesít az egyéb jogszabályban megkövetelt hatósági engedély beszerzése alól. Az engedély (hozzájárulás) nélkül elhelyezett tárgyakat, az elhelyező saját költségén köteles eltávolítani, vagy a közös képviselő távolíttatja el az elhelyező költségére.

13) A közös használatra szolgáló helyiségeket a használat idején kívül zárva kell tartani. A közös használatra szolgáló területek csak rendeltetésüknek megfelelően használhatók. Ezeken a területeken - meghatározott céllal, ideig és helyen - bútorok és egyéb tárgyak, valamint építkezésből származó anyagok és tárgyak tárolását a közös képviselő engedélyezheti szükség esetén a lakók véleményének kikérésével.

14) Állattartás

Egyebekben az állattartás rendjére vonatkozó kerületi önkormányzati rendeletben foglaltak irányadók.

15) A házirend be nem tartásának következményeit a vonatkozó jogszabályok rendelkezései szerint kell érvényesíteni. A gyermekek házirendet sértő magatartásáért, az általuk okozott kárért - a Ptk. rendelkezései szerint - gondozójuk, kivételes esetekben maga a károkozó felel.

16) A cselekmény súlyától, jellegétől függően bírósági, vagy szabálysértési eljárás kezdeményezhető, illetve kártérítés követelhető. A lakhatás nyugalmát sértő magatartás, tevékenység folytatása esetén a tulajdonosok, lakók közvetlenül, míg a közös képviselő a lakók kérésére és döntése alapján birtokvédelmi eljárást kezdeményezhetnek.

17) A lakóépület házirendje a közgyűlési határozat alapján lép hatályba. A közös képviselő a társasház költségére köteles valamennyi lakásba eljuttatni, illetve annak egy példányát a hirdető táblán elhelyezni.

A lakások és gépkocsi tárolók használatáról

1) A Társasház lakásai és közös terei elsősorban a lakástulajdonosok pihenését szolgálják. A tulajdonosi közösség célja, hogy ezt a zavartalan környezetet biztosítsa. Tilos bármely olyan tevékenység folytatása, ami ezt indokolatlanul megzavarja.

2) A társasház lakásaiban korlátozás nélkül folytatható minden olyan tevékenység, amit a jelen házirend nem tilt, nem ütközik jogszabályba, illetve nem jár a lakóközösség jelentős érdeksérelmével.

3) A garázsokban és a kültéri parkolókban a gépkocsik mosása, takarítása és javítása (nem beleértve a vészhelyzeti hibaelhárítást) tilos.

4) A parkolási rend megtartása mindenki számára kötelező. A gépkocsi beállókat csak az azokat megvásároló tulajdonosok és/vagy vendégeik használhatják. A parkolóhelyek jogosulatlan használatának megszüntetése érdekében az üzemeltetést végző szervezet a szabálytalanul parkoló gépjármű használójának költségére jogosult eljárni.

5) A társasházban kifejezetten nem végezhető tevékenységek (sem eseti jelleggel, sem üzletszerűen):

6) Amennyiben az üzemeltetést végző szervezet a 5. pont szerinti tevékenységet észlel, úgy jogosult eljárni a tevékenység megszüntetése tekintetében. A 5. pont szerinti tevékenységek végzéséhez csak a lakók 75% százalékának írásos hozzájárulása esetén, legfeljebb 3 hónapra adható engedély, ezt követően az engedélyt ismételten meg kell szerezni.

7) Amennyiben valamely lakástulajdonos a 3-5. pontok szerinti rendelkezéseket megszegi úgy a társasház felé kártérítési kötelezettsége keletkezik, melynek mértéke nem lehet kevesebb, mint az okozott kár és a jogszerűtlen hasznosításból szerzett összes bevétel 200%-a. Amennyiben a pontos bevétel nem állapítható meg, úgy az a jogsértéssel érintett napok és a becsült napi bevétel szorzatával számítandó az érték.